Главная » 2011 » Октябрь » 08

Киҙеү мәле башлана
4-10-2011, 10:05 Здоровье

Медицина ҙур-ҙур аҙымдар менән алға атлаһа ла, ул киҙеү һәм киҫкен вируслы респиратор инфекция алдында һәр саҡ тиерлек көтөлмәгәнлеккә осрай. Билдәле булыуынса, был инфекцияларҙың төрө йылдан-йыл үҙгәрә бара.
Киҙеү эпидемияһы ваҡытында бөтә халыҡтың 5 – 15 проценты сирләй, шуларҙың яртыһы – балалар. Был сир миҙгелдең һалҡын ваҡытында башланып, тиҙ генә тарала. Киҙеү организмды өҙлөктөрөүе менән ҡурҡыныс. Дауаланмағанда ул пневмония, отиттан алып, йөрәк-ҡан һәм үҙәк нервы системаларын ҡаҡшатыуы ихтимал.
Киҙеү вирусын эләктергән кешенең тәүге 24 – 36 сәғәт эсендә тән температураһы күтәрелә, башы һәм тәне ауырта, ҡан ... Читать дальше »
Категория: Разное | Просмотров: 507 | Добавил: Гульшатка | Дата: 08.10.2011

Четверг, 28.03.2024,